RSS Facebook

 

[IMG]

Auta & architektura

07. 12. 2023 | Příznivci našeho webu, srdečně vás zveme na křest publikace Auta & Architektura. Motoristické stavby okresu Liberec a Jablonec nad Nisou. Křest knihy bude doplněn o tématickou přednášku, prodej samotné publikace a následnou autogramiádu.

[IMG]

Zachraňme ještědskou lanovku!

12. 04. 2023 | Lanová dráha představuje letitý a všeobecně známý symbol města Liberce, který byl od 30. let hojně využíván k jeho propagaci. Samozřejmě jde také o výjimečně dochovaný stavební doklad konstrukčního vývoje lanových drah ve světovém kontextu. Ostatní historické lanové dráhy z produkce chrudimské strojírny a to včetně lanovky na Černou horu byly zrušeny a jejich vybavení včetně budov bylo zlikvidováno. Byť se nejedná o přímo o jablonecké téma, podporujeme záchranu lanovky, kterou využívaly celé generace Jablonečanů :-)

[IMG]

Kostely v kouři komínů: sakrální architektura na Liberecku, Jablonecku a Frýdlantsku kolem roku 1900

03. 01. 2023 | Kostely budované na přelomu 19. a 20. století představují specifickou oblast dobové stavební produkce. Kniha přibližuje inspirační zdroje, které ovlivnily jejich architektonickou podobu. Nastiňuje historii vzniku kostelů, organizaci a financování staveb, motivaci objednavatelů, požadavky jednotlivých vyznání a individuální vklad architektů. Sleduje průnik tradičních a moderních principů ve smyslu výtvarném, ale také v rámci materiálového a technologického řešení. Knihu vydal Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Liberci za podpory programu DKRVO MK ČR.

[IMG]

První moderní dům v Jablonci

01. 02. 2022 | Loni uplynulo 150 let od narození nejvýznamnějšího jabloneckého architekta Josefa Zascheho, který je spolu s Janem Kotěrou oprávněně považován za jednoho ze zakladatelů moderní „české“ architektury. Díky tomu máme výjimečnou příležitost připomenout si i jeho méně známou stavbu, která poněkud neoprávněně stojí ve stínu obou architektových jabloneckých kostelů, vilu Heinricha Dresslera.

[IMG]

„Ein Volk, ein Reich, eine Architektur.“ Nacistická architektura na Liberecku a Jablonecku“

06. 12. 2021 | Vznik říšské župy Sudety a připojení pohraničních oblastí k Německu se navenek projevil také prostřednictvím architektury. Výrazně ideologicky zabarvená, národně-socialistická architektura představovala mimořádně účinný instrument politické propagandy a měla dvě hlavní polohy. První představoval idylický regionalistický proud, primárně určený pro obytné stavby, druhou monumentální neoklasicismus reprezentovaný stavbami Alberta Speera či Ludwiga Troosta.

[IMG]

Vychází 4. díl knihy o Jizerských horách!

18. 11. 2019 | Po třech dílech věnovaných Jizerským horám především z přírodovědného a ochranářského hlediska vychází první z plánovaných svazků zabývajících se historií a kulturou.

[IMG]

Regionální blok konference PROPAMÁTKY představí textilky v Libereckém kraji

18. 10. 2018 | Všem zájemcům o historii i současnost textilních továren v Lomnici nad Popelkou i celém Libereckém kraji je určen úvodní blok konference PROPAMÁTKY – obnova a využívání textilek. Přednáškový regionální blok proběhne ve středu 7. listopadu od 18:00 hodin. Akce je určena široké veřejnosti, není nutné se na ni předem registrovat a je za dobrovolné vstupné. Další program konference ve čtvrtek a v pátek 8.–9. listopadu je určen již pouze pro registrované účastníky.

[IMG]

Od mlýnů k továrnám. Výrobní stavby na Frýdlantsku

15. 11. 2017 | Publikace je výsledkem několikaletého výzkumu v archivech a v terénu. Vůbec poprvé přináší a vyhodnocuje řadu informací, týkající se předprůmyslové a průmyslové výroby na Frýdlantsku. Věnuje se nejen výrobním stavbám – mlýnům, pilám, cihelnám nebo textilkám, ale také vývoji osídlení, proměnám krajiny a hospodářským vztahům. Zvláštní pozornost věnuje konceptu protoindustrializace a jeho použitelnosti na frýdlantské panství.

[IMG]

Robert Hemmrich, architekt Jablonce nad Nisou

01. 02. 2017 | Jedním z nejvýznamnějších představitelů tradicionalistického, regionálně orientovaného proudu moderní architektury v Sudetech byl jablonecký rodák Robert Hemmrich. Z velkého počtu jeho realizací jich nejvíce nalezneme v rodném městě a jeho širším okolí. Hlavní období jeho tvorby můžeme vymezit léty 1900 – 1930. První realizované stavby se nesou ještě v duchu florální secese, ale pro Hemmricha se stává typickou především secese geometrická, plynule přecházející do rané moderny. Ve 20. letech s oblibou používá tvarosloví barokizující a antikizující moderny, později často uplatňuje art decový ornament. Hemmrichova tvorba vrcholí monumentální neoklasicistní kompozicí továrny Schowanek v Jiřetíně pod Bukovou (dnes Detoa), u které je patrný jistý puristický nádech. Přestože měnil svůj výrazový rejstřík podle dobových trendů, jeho dílo je při bližším pohledu vysoce kontinuální a v hloubi vždy tradiční, stojící v jasné opozici k funkcionalismu a mezinárodnímu slohu. To jej spojuje s dalšími významnými německými architekty v severních Čechách, jako jsou vrstevníci Josef Zasche, liberecký Max Kühn či Rudolf Bitzan. Ti se nebránili moderním stavebním technologiím, ba právě naopak, ovšem trvali na ponechání dekoru, nadále využívali tektonických prostředků klasické architektury a také se obraceli k regionální stavební tradici, jejíž prvky rádi citovali.

[IMG]

Německočeská výstava Liberec 1906 - neváhejte a navštivte

16. 07. 2016 | Když se v roce 1906 otevíraly brány čerstvě dokončeného rozsáhlého výstaviště nad novou libereckou přehradou, netušili organizátoři Německočeské výstavy Liberec 1906 [Deutschböhmische Ausstellung Reichenberg 1906], že se bude jednat o největší výstavní aktivitu města, která nenajde svého pokračovatele. I přes mnohaletou tradici LVT – Libereckých výstavních trhů –, jejichž historie spadá do počátku dvacátých let 20. století, nebyla obdobná přehlídka ve městě pod Ještědem znovu zorganizována. Dnes, po 110 letech, spíše jen tušíme její obrovský rozsah. Během jednoho roku byly vybudovány desítky pavilonů leckdy opravdu olbřímích rozměrů, které nabídly přehlídku průmyslu, řemesel, umění, zemědělství a všech myslitelných souvisejících odvětví prosperujících v oblastech tzv. bohatých Sudet s převažujícím německy hovořícím obyvatelstvem. Významnou měrou se zde prezentoval i jablonecký průmysl.